Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębia, błony śluzowej i jamy ustnej.

 

WSKAZANIA

Do leczenia periodontologicznego kwalifikują się następujące objawy (wszystkie te objawy mogą być oznaką paradontozy):

  • zaczerwienienie dziąseł
  • krwawienie dziąseł
  • odsłonięcie szyjek zębowych
  • nadwrażliwość
  • rozchwianie zębów (mogące prowadzić do ich utraty)

 

STOSOWANE ROZWIĄZANIA I PRZEBIEG LECZENIA

Skaling – zabieg polega na usunięciu złogów nazębnych przy pomocy energii drgań ultradźwiękowych skalera. Zabieg wykonuje wykwalifikowana i doświadczona higienistka stomatologiczna. Trwa on od 15- 30 minut w zależności od ilości kamienia. Jest zabiegiem bezbolesnym. Po zabiegu pacjent wraca do codziennych czynności bez żadnych ograniczeń.

Piaskowanie – to skierowanie na całą powierzchnię zębów, specjalnie preparowanego piasku, pod wysokim ciśnieniem. Drobinki te dokładnie a zarazem bezpiecznie oczyszczają i wygładzają szkliwo zębów. W czasie piaskowania płytka nazębna zostaje usunięta w niemalże 100 %. Tak oczyszczone zęby zaleca się poddać zabiegowi fluoryzacji w celu wzmocnienia i zabezpieczenia ich szkliwa. Zęby naszego pacjenta przed oraz po zabiegu pełnej higienizacji jamy ustnej. U pacjenta wykonano skaling, piaskowanie oraz fluoryzację.

Kiretaż otwarty – oczyszczenie korzenia zęba z kamienia a następnie uzupełnienie brakującej tkanki specjalnym materiałem (sztuczną kością). Dzięki temu zabiegowi, przyzębie zostaje wyleczone co z kolei zmniejsza ruchomość zębów.
Kiretaż zamknięty (poddziąsłowy) – stosowany w przypadku obecności kieszonek przyzębnych. Zabieg polega na oczyszczeniu kieszonki przyzębnej z kamienia oraz bakterii dzięki czemu eliminuje się powstały stan zapalny.
Szynowanie zębów – Zabieg stosuje się w celu unieruchomienia grupy zębów, które uległy rozchwianiu w wyniku m. in. paradontozy. Polega on na przytwierdzeniu do wypreparowanych zębów siatki (szyny) wykonanej z włókien. Wzmocnienie siatką włóknistą pozostawia się do momentu usunięcia ruchomości zębów. 

 

ZALECENIA PO LECZENIU – INSTRUKCJE DLA PACJENTA

Zaleca się wstrzymanie od spożywanie napojów i pokarmów godzinę od czasu zakończenia zabiegu.

 

PROFILAKTYKA

W przypadku problemów z dziąsłami profilaktyka odgrywa kluczową rolę. Bardzo ważne jest regularne (co najmniej raz w roku) wykonywanie profesjonalnego zabiegu oczyszczania zębów w gabinecie stomatologicznym. Nie bez znaczenia pozostają również sposób w jaki szczotkujemy zęby oraz dobór i częstotliwość wymiany szczoteczki do zębów a także rodzaju pasty i płynu do higieny jamy ustnej.

 

NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Jak szczotkować zęby?
Technikę szczotkowania dobierze najlepiej dla Państwa specjalista z naszej kliniki. Ważne by zęby były szczotkowane minimum 3 minuty, najlepiej po każdorazowym spożyciu posiłku lub słodzonego napoju. Oprócz szczotkowania zębów, należy je również oczyszczać. Do oczyszczania przestrzenie między zębowych zalecamy nici dentystyczne, wykałaczki, irygatory.

Co wpływa na rozwój paradontozy?
Paradontoza wywoływana jest bezpośrednio przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ich namnażanie zwiększa się w przypadku gdy utrzymujemy niewłaściwą higienę jamy ustnej.

Ryzyko wystąpienia paradontozy zwiększają m.in.:

  • nierówno rosnące zęby
  • choroby reumatoidalne
  • cukrzyca
  • długo utrzymujące się braki witamin
  • czynniki genetyczne

Do grup zwiększonego ryzyka wystąpieniem paradontozy zalicza się palaczy oraz osoby nadużywające alkoholu. Zapadalność na tą chorobę rośnie z wiekiem.