Aparat ortodontyczny na proste zęby?

Jeszcze kilkanaście lat temu aparat ortodontyczny na zębach był powodem do wstydu. Ciągłe wrażenie trzymania garści metalu w buzi nie wpływało korzystnie na nasze samopoczucie. Na szczęście teraz aparat ortodontyczny może być nie tylko ratunkiem, ale także modnym dodatkiem. Czy jednak tylko ci z krzywymi zębami są uprzywilejowani do noszenia go?

O aparatach ortodontycznych od wielu lat krążą już mity, które bardzo trudno sprostować, co jednak, z drobną pomocą stomatologów, postaramy się teraz zrobić. Przede wszystkim utarło się przekonanie, że aparaty są przeznaczone dla dzieci. Ze względu na młody wiek ich szczęki i ledwo wyrośnięte stałe zęby są bardziej podatne na działanie aparatu, zatem leczenie trwa krócej, nie jest jednak powiedziane, że osoba dorosła nie może aparatu nosić. Drugą mylną informacją na temat korekcji uzębienia jest pogląd, jakoby z pomocy aparatu korzystały wyłącznie osoby o krzywych zębach. Prawdopodobnie wielu z Państwa automatycznie przyszło do głowy pytanie: a po co prostym zębom aparat? Cóż, proszę pozwolić nam na wyjaśnienie.

Nie będziemy ukrywać, że zdarzą się osoby, które z tego przywileju skorzystają wyłącznie ze względu na modę, nie możemy im tego zabronić. Zdecydowana większość dorosłych decydująca się na aparat ortodontyczny, robi to ze względu na swoje zdrowie. Zęby, które na pierwszy rzut oka wydają się proste, wciąż mogą wymagać korekty. Stomatolodzy wyjaśniają bowiem, że krzywy zgryz może wpłynąć nie tylko na zdrowie naszej jamy ustnej oraz całego organizmu, ale także na nasze samopoczucie. Z aparatu nie korzystają zresztą osoby, które przez całe życie tego potrzebowały, a decyzję odkładały w czasie, ale ci, których uzębienie uległo pogorszeniu i przekształceniu na przestrzeni lat. Jak może do tego jednak dojść?

Ciężko wyobrazić sobie wieloletnie wady w uzębieniu, które nie były leczone. Stomatolodzy podkreślają jednak, że do fizycznych zmian w wyglądzie uzębienia dochodzi codziennie. Wpływają na to najboleśniej ubytki w uzębieniu. Utrata zęba nie wiąże się wyłącznie z niewygodną luką w uśmiechu, ale także z powolnym i bolesnym procesie migracji zębów sąsiednich, które tracąc swoją prawidłową wysokość, spowodują, że przednie zęby zaczną się ścierać, dopasowując się do pogłębionego zgryzu. Jeżeli zatem na czas nie zdecydujemy się na wstawienie nowego zęba w pustą lukę, czeka nas nie tylko korekcja zgryzu, ale także uzupełnianie startych zębów i ponowne przesuwanie ich na należyte miejsce.

Niestety to nie my jako pacjenci możemy być jedynymi winnymi. Osoby, którym powierzamy opiekę nad naszym uzębieniem, czyli dentyści, również mogą zawinić. Podczas każdego zabiegu powinniśmy zwracać wzmożoną uwagę na to, czy jest on wykonywany prawidłowo. Wszelkie plomby, korony czy mosty protetyczne muszą idealnie odzwierciedlać uprzedni stan zęba. Jeżeli zostaną wykonane zbyt wysoko czy, co gorsza, zbyt nisko, dojdzie do tej samej sytuacji, którą opisaliśmy powyżej. Pozostałe zęby zaczną się ścierać, by dopasować się do nowego.

Dlaczego jednak tak ważne jest leczenie krzywego zgryzu? Nie powinniśmy zapominać, że nie wiąże on się tylko z pięknym uśmiechem, ale także z naszym zdrowiem oraz wspomnianym wcześniej samopoczuciem. Stomatolodzy przypominają, że nasze uzębienie jest bezpośrednio połączone z układem nerwowym, a nieleczone bardzo często doprowadzają do męczących bólów głowy, karku czy nawet oczu.

Nie wstydźmy się zatem aparatu nałożonego na zęby w dorosłym wieku, chwalmy się nim – jako oznaka, że przykładamy szczególną uwagę naszemu zdrowiu. Tym bardziej, że w dzisiejszych czasach aparaty są praktycznie niewidoczne – nie zapomnijmy przyjrzeć się właśnie takim!

Więcej na temat naszej oferty związanej z ortodoncją znajdą Państwo pod tymi linkami:

Ortodoncja

Cennik